Мигащ зелен сигнал и секундарници на светофарите в София
20 ноември 2021, събота Facebook Twitter Viber
ДО КМЕТА НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА
Г-ЖА ЙОРДАНКА ФАНДЪКОВА
ЧРЕЗ:
ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА СТОЛИЧЕН
ОБЩИНСКИ СЪВЕТ
Г-Н ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ
Уважаема г-жо Фандъкова,
Уважаеми г-н Герджиков,
На основание чл. 129, ал. 1 и ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Столичен общински съвет, моля да ми отговорите устно и писмено на първата следваща сесия на СОС на следното питане, което да бъде включено в Дневния ред на Съвета:
ПИТАНЕ
От Симеон Ставрев –
Общински съветник в Столичен общински съвет
Относно: Мигащ зелен сигнал и секундарници на светофарите в София
Уважаема г-жо Фандъкова,
От няколко години в София светофарите са с функция мигащ зелен сигнал. Ролята му е да предупреди шофьорите, че след няколко секунди ще светне жълто и след това червено. Мигащият зелен сигнал бързо се наложи като стандарт за шофьорите за край на фазата на светофарите. Колкото повече информация имат водачите за обстановката на пътя – толкова по-малък е шансът за инцидент.
Оказва се обаче, че този сигнал на светофара, въведен в България експериментално, е незаконен, защото го няма в Закона за движение по пътищата и в наредбата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за Регулиране на движението по пътищата със светлинни сигнали.
Разбирам от медиите, че в момента зеленият сигнал е спрян на светофарите в София заради жалба на български гражданин до европейска институция.
Също така през 2013 в Закона за движение по пътищата е добавена специална алинея за индикаторите на времетраене на сигнала (така наречените секундарници), но само където има интензивно движение т.е. по закон Столична община е длъжна да поставя такива броячи на натоварените кръстовища.
Чл. 12.
(6) (Нова – ДВ, бр. 60 от 2012 г., в сила от 08.08.2013 г.) На кръстовища с интензивно движение се поставят устройства за отчитане на времетраенето на светлинния сигнал.
Напомням, че за инсталирането и поддържането на системата за управление на трафика чрез „умните“ светофари дотук са изгарчени над 20 млн. лв. без ДДС.
По тези причини моля да ми отговорите на следните въпроси:
- Защо зеленият мигащ сигнал е пуснат по светофарите, без да е съобразен с действащата нормативна уредба?
- Намален ли е броят на секундарниците на кръстовищата, на които бяха монтирани “умните” светофари?
- Колко са били общо секундарниците в София на кръстовищата, на които са монтирани умните светофари, преди и след въпросните ремонтни дейности?
- Има ли кръстовища със светофари, на които „умният“ режим не е постоянно включен и от които секундарниците са били демонтирани?
- Ако има такива кръстовища – колко са те и защо секундарниците са отстранени, след като светофарната уредба не винаги е в „умен“ режим и времето до изтичане на фазата може да бъде измерено правилно?
София
20 ноември 2021
С уважение,
……………………………..
(СИМЕОН СТАВРЕВ)
Документът е подписан с електронен подпис.
Накратко:
От няколко години в София светофарите са с функция мигащ зелен сигнал. Ролята му е да предупреди шофьорите, че след няколко секунди ще светне жълто и след това червено. Мигащият зелен сигнал бързо се наложи като стандарт за шофьорите за край на фазата на светофарите. Колкото повече информация имат водачите за обстановката на пътя - толкова по-малък е шансът за инцидент. Оказва се обаче, че този сигнал на светофара, въведен в България експериментално, е незаконен, защото го няма в Закона за движение по пътищата и в наредбата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за Регулиране на движението по пътищата със светлинни сигнали.
Защо е важно:
Разбирам от медиите, че в момента зеленият сигнал е спрян на светофарите в София заради жалба на български гражданин до европейска институция. Също така през 2013 в Закона за движение по пътищата е добавена специална алинея за индикаторите на времетраене на сигнала (така наречените секундарници), но само където има интензивно движение т.е. по закон Столична община е длъжна да поставя такива броячи на натоварените кръстовища.
Вид:
Входящ номер:
СОА21-ВК66-11016