Настояваме да бъдат изпълнени изискванията в договора за изготвяне на Подробен устройствен план на Борисовата градина
06 февруари 2022, неделя Facebook Twitter Viber

ДО
НАПРАВЛЕНИЕ АРХИТЕКТУРА И
ГРАДОУСТРОЙСТВО НА
СТОЛИЧНА ОБЩИНА
Г-Н ТРАЙЧО ТРАЙКОВ
КМЕТ НА РАЙОН “СРЕДЕЦ”
Д-Р ДЕЛЯН ГЕОРГИЕВ
КМЕТ НА РАЙОН “ИЗГРЕВ”
Г-Н КОНСТАНТИН ПАВЛОВ
КМЕТ НА РАЙОН “ЛОЗЕНЕЦ”
С Т А Н О В И Щ Е
От Политическата група на „Демократична България-Обединение“ в Столичния общински съвет
Относно: Проект за Подробен устройствен план (ПУП) – план за парк и градина по чл. 62, ал. 1 от ЗУТ на м. „Борисова градина”, Столична община, гр. София, публикуван на интернет-страницата на Направление „Архитектура и градоустройство“ на Столична община[1] и представен на 13.01.2022 г.
Уважаеми г-н главен архитект, господа кметове,
Политическата група на „Демократична България Обединение“ в Столичния общински съвет настояваме така предложеният проект да не бъде приеман, докато не отговори на Договора между възложител и изпълнител (№ на НАГ 1374 от 08.01.2016 ), според който са задължителни следните препоръки на журито от проведения конкурс:
- „Да не се допуска ново строителство на сгради“;
- „Намесата в резерватната част да бъде само за реставрационни или консервационни дейности“;
- „Да не допуска формиране на УПИ с голяма площ, които да позволяват значително застрояване, въпреки малкия Кинт и изграждане на паркинги на територията на парка, засягащи тревни площи и трайна растителност“;
- „Изграждането на буферни паркинги да бъде само в съседни територии на парка“.
Така предложеният проект не изпълнява основните цели и задачи, вменени от Решение №417 на Столичния общински съвет от 18.07.2013 година:
„В максимална степен да се запази характера на парка като общоградски и рекреационен, като в същото време се потвърди и защити статута на резервата с охранителните му зони и декларираните лесопаркови части, тъй като той е паметник на градинското и парковото изкуство”
Така предложеният проект не решава проблема с частните имоти и не осигурява общественото им ползване. Предвиждат се нови обекти на територии с частна, частна общинска и неопределена собственост, което създава реална опасност за заграбването им или възпрепятстване на отчуждаването им.
Конкретно настояваме за следното:
- Всички обекти частна собственост или частна общинска собственост да се обособят в отделни УПИ-та и да бъдат предвидени в проекта за „обекти на социалната инфраструктура публична собственост“ (чл. 205, т. 4 от ЗУТ във връзка с § 5, т. 75 от ДР на ЗУТ), с цел да се осигури тяхното придобиване по реда на Глава трета от ЗОС.
- Да бъде потвърден лесопарковият характер на лесопарковите части.
- В лесопарковите части на парка, декларирани като недвижима културна ценност, да отпадне всяка намеса, изискваща разрешение за строеж.
- От проекта да отпадне позоваването на Инвентаризацията, извършена от ЛТУ през 2016 г., която третира дърветата в градска среда като стопанска гора за извличане на дървесина и препоръчва премахването не на отделни дървета, а на проценти и кубици от гората. Напомняме, че Законът за горите изрично не допуска прилагане в паркове и градини в урбанизирани територии (чл. 2, ал. 3. т.1), както и че голяма част от дърветата в „Борисовата градина“ бяха вече (незаконно) премахнати въз основа на тази инвентаризация.
- Растителността в „Борисова градина“ да се опазва, поддържа и изгражда съгласно Закона за устройство и застрояване на Столична община и Наредба за изграждане, поддържане и опазване на зелената система на територията на Столична община, които допускат премахване на дълготрайна растителност само при наличие на изсъхнали и болни дървета и при провеждане на санитарни сечи по утвърдени проекти.
- Всяко дърво, премахнато по горните причини да може да бъде заменено само от ново насаждение, а не да се използва санитарната сеч за прочистване на пространство за нови обекти и застрояване.
- Настояваме Стратегията за биоразнообразието на парка да бъде преработена, за да включва: цели на опазването описаните характеристики на биоразнообразието на парка (елементи на ландшафта, биологични видове и техните местообитания), мерки за постигането на целите, индикатори и времева рамка за проверка на напредъка по мерките за опазване
- Настояваме за ясни правила за пълна забрана на автомобилен достъп до парка, с изключения за:
- служебни автомобили за озеленяването и поддръжката му и
- за ситуации на непреодолими условия с цел опазването на парка и на общественото здраве и сигурност.
- Настояваме за ясни правила за пределната наситеност на преместваеми обекти в районите на “Езерото Ариана”, “Лятна сцена” и “Слончето”, както и недопускане на постоянни постройки – с оглед опазване естетическите и рекреационни функции на парка.
- Настояваме да отпаднат от проекта следните обекти и съоръжения (списъкът не е изчерпателен) като уточняваме, че те не могат да бъдат част от проекта по Договор на НАГ №1374 от 08.01.2016, тъй като той не допуска ново строителство.
Необходимостта от конкретни нови обекти и съоръжения да се обсъди в друга процедура и такива да се добавят на подходящи места (публична собственост) от възложителя Столична община преди приемането на ПУП от общинския съвет, при евентуално констатирана обществена необходимост. Същото се отнася и до паркингите, предвидени от разглеждания проект на територията на парка в нарушение на изискванията на Договора по възлагането му:
Район „Средец“:
- Стадион Юнак-нови трибуни и сграда – ново строителство.
- Нов ресторант в езерото Ариана – намира се в резервата.
- Детска площадка и сграда с неидентифицирано предназначение на мястото на климатичното училище в резерватната част – намира се в резервата.
- Подземен паркинг под „Капитолия“ и двулентов подстъп към паркинга – не отговаря на изискванията на чл. 42а (изготвяне на транспортно проучване за влияние на допълнителното натоварване на уличната мрежа) и на чл. 154, ал. 2 (допускане за директно заустване на до 25 автомобила) от Наредбата за планиране и проектиране на комуникационно-транспортната система на урбанизираните територии.
- Наземен паркинг до стадион „Васил Левски“ – в момента са 3 – на „Пазари Запад“ – публичен (ски/вело пазара), на ММС (само с пропуск) – южно от стадиона (минава се през ски/вело пазара) и друг паркинг публичен между стадиона и Ариана – представлява паркиране в парка.
- Детски съоръжения на територията на резервата – намират се в резервата.
Район „Лозенец“:
- Изграждане на площадки за отдих по протежение на ул.“Борова гора“ – в момента там има масив от дървета и е стръмно, което би наложило строителна дейност.
- Изграждане на детска площадка на мястото на ресторант „Тенекиите“ – намира се в частна собственост и ще бъде възпрепятсвано отчуждаването, както и поради факта, че точно срещу „Тенекиите“, на 20 (двадесет) метра, на площад „Велчова завера“, има детска площадка)
- Нова сграда за поддръжка на парка с РЗП 64 кв.м– намира се в общинска частна собственост с опасност да бъде заграбена и поради факта, че е ново строителство без обследвана необходимост.
- Поляна (площадка) за кучета – западната част , близо до „Атанас Дуков“ – в момента там има зелен масив от дървета.
- Формиране на детска игрова среда с детски съоръжения – не е изяснено какво е местоположението и дали не е избягване на изискванията на Наредбата за условията и реда за устройството и безопасността на площадките за игра.
- Въжена градина – на мястото има зелен масив от дървета.
- Детска площадка, западно от въжената градина – на мястото има зелен масив от дървета.
- Площадка за велоекстрийм източно от имота на „София ленд“ – намира се частично в частен имот (потвърждаването на неофициалните скокчета ще възпрепятсва възможностите за отчуждаване).
- Възстановяване на автентичен облик по архивни данни в УПИ за Резервоар – “резервоар Лозенец” – ново строителство (в момента е в автентичен вид)
Район „Изгрев“
- Детска площадка в южната част на УПИ 1 – няма данни за собствености, има опасност да бъде заграбена.
- Пейнтбол, югоизточно от сградата на БЛРС – на мястото има зелен масив от дървета.
- Тоалетна до ресторант „Ловен парк“- ново строителство без обследвана необходимост.
- Площадка за велоекстрийм – на мястото има масив от дървета.
- Поляна (площадка) за кучета –на мястото има зелен масив от дървета.
- Сграда за поддръжка на парка 64 кв.м. до гара Пионер –ново строителство без обследвана необходимост.
- Масивни тоалетни на определените в ПУП места – ново строителство без обследвана необходимост, създаващо опасност от разкопаване на парка за ВиК инфраструктура.
- Реконструкция и доизграждане на тоалетна и заслон, югоизточно от ТВ кула – Тоалетната не може да е реконструкция, в момента е зидана разпадаща се постройка с две дупки (М и Ж) със застроена площ около 7-10 кв.м. Това е ново строителство с ново ВиК инфраструктура през гората с дължина около 200 метра.
- Формиране на детска игрова среда с детски съоръжения с индивидуален дизайн – не е изяснено какво е местоположението и дали не е избягване на изискванията на Наредбата за условията и реда за устройството и безопасността на площадките за игра.
ДОПЪЛНИТЕЛНИ УТОЧНЕНИЯ
- По отношение на Стратегията за опазване на биоразнообразието
Необходимо е да се зададе период на прилагане (например 2022-2037 г.), цели за постигане, дейности/мерки със срокове за изпълнение и индикатори за мониторинг на период от 7 години. Така представената Стратегия е анализ на биоразнообразието към момента. Стратегията трябва бъде записана в Специфичните правила и нормативи. Инвестиционните и паркоустройствени проекти трябва да са в съответствие с действащата Стратегия.
- По отношение на Справка за геодезическо заснемане и картотекиране на дървесната растителност по чл. 19, ал. 4 от ЗУЗСО в местата с промяна, нови алеи и обекти
Следният текст: „при извеждане на сечта се изсича храстовата и подлесна растителност” (стр. 77) трябва да бъде премахнат, тъй като противоречи с описаните в Стратегията за опазването на биоразнообразието препоръки.
Предложението за групова-постепенна сеч трябва да отпадне, тъй като това е горско-стопанска сеч, която е насочена към дърводобив, а не към опазване на биоразнообразието, запазване на рекреативните, санитарни и естетически функции на гората. Да бъде предложен природосъобразен метод за стопанисване на градските горите в границите на Борисовата градина с дълъг и неопределен (минимум 100 години) по продължителност възобновителен период и формирането на разновъзрастни насаждения.
Настояваме изпълнителят да изработи:
- Картотекиране и геодезическо заснемане на всички дървета в обхвата на плана, както недвусмислено се изисква от чл. 63, ал. 3 от ЗУТ и чл. 19, ал. 4 от ЗУЗСО.
- Анализ на проблемите със сигурността, шума, замърсяването, паркирането в околните квартали и затрудняването на движението, включително на линейки и пожарни, при провеждане на футболни мачове в парка и да предложи механизъм за решение на тези проблеми и съвместяване на футболните мачове с основната функция на парка „за отдих и рекреация“ и общоградското му културно значение.
Настояваме възложителят да изработи:
- План за управление на парка.
- Карта на собствеността с коригирани неверни данни и да се посочи предназначението и начина на ползване на поземлените имоти и сгради частна собственост.
- Финансова обосновка (програма) за прилагане на плана най-малко за пет години от влизането му в сила, която, без обичайните разноски за поддръжка на парка, да съдържа срокове и индикативни стойности за:
- Отчуждаване на частни поземлени имоти;
- Подмяна и/или реконструкция на заварени елементи на парковата техническа инфраструктура;
- Изграждане на нови елементи на парковата техническа инфраструктура;
- Основен ремонт и реконструкция на сгради общинска собственост;
- Премахване на незаконни строежи/преместваеми обекти.
Възложителят да даде точни, конкретни и недвусмислени указания към изпълнителя, в които се изразява волята му в проекта да няма никакво ново застрояване, никакво премахване на зелени площи и дървета, а да включва разширяване на парка и връщане на традиционно принадлежащи му и „завзетите“ територии, както и запазване на растителността (каквато воля публично се изразява от възложителя).
Едва тогава преработеният и допълнен проект да се предостави за нови обществени обсъждания.
С уважение,
ПГ “Демократична България – Обединение”
[1] https://nag.sofia.bg/SearchDevelopmentPlans/Info/300/?fbclid=IwAR0h6SWg8cYlCeYDoxBUJOH2uFJPswDLZkXK3RAEXqwkhffPDn5jtqg-8iU#Attachment
Накратко:
През 2016 г. Столична община сключва договор като възложител с архитектурното студио, което да изготви проект за Подробен устройствен план на емблематичната и обичана от столичани Борисова градина. 6 години по-късно се оказва, че не са изпълнени основни аспекти от заданието, които са били договорени.
Защо е важно:
Столична община трябва да даде точни, конкретни и недвусмислени указания към изпълнителя на проекта, в които се изразява волята му в проекта да няма никакво ново застрояване, никакво премахване на зелени площи и дървета, а да включва разширяване на парка и връщане на традиционно принадлежащи му и „завзетите“ територии, както и запазване на растителността – каквито намерения са били изразявани публично, при това многократно.