Попитахме столичния кмет за всички неясноти по финансирането на проекта за минералната баня в Овча купел
15 юли 2021, четвъртък Facebook Twitter Viber
ДО КМЕТА НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА
Г-ЖА ЙОРДАНКА ФАНДЪКОВА
ЧРЕЗ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА СТОЛИЧЕН
ОБЩИНСКИ СЪВЕТ
Г-Н ЕЛЕН ГЕРДЖИКОВ
П И Т А Н Е
от Марта Георгиева, Иво Божков, Тома Белев – общински съветници от “Демократична България”
Относно: Неясноти при процедури и действия на Столична община във връзка със съфинансиране и администриране от Столична община на проект: “Адаптация и реставрация на сградата с идентификатор 68134.4336.550.1 – минерална баня „Овча купел“
Уважаема г-жо Фандъкова,
На основание чл. 129, ал. 1 и ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Столичния общински съвет, моля да ни отговорите устно и писмено на първата следваща сесия на Столичния общински съвет на следното Питане, което да бъде включено в Дневния ред на СОС:
С решение № 308 от заседание № 34 на Столичния общински съвет от 10.06.2021 г. по Доклад на заместник-кмета на СО Mирослав Боршош за „Адаптация и реставрация на сградата на минерална баня Овча Купел като рекреативен център с активно използване на минералната вода“, СОС даде съгласие да бъде осигурено съфинансиране от бюджета на СО за 2022 и 2023 г. в размер на 4 460 000 лв. за „изпълнение на инвестиционния проект и въвеждане на обекта в експлоатация“. Изброени са следните дейности: за проектиране, изпълнение на строително-монтажни работи и консервационно-реставрационни работи, инвеститорски контрол, строителен надзор, авторски надзор и подготвителни дейности за въвеждане на обекта в експлоатация. Общата прогнозна стойност за изпълнение на планирания ремонт е определена на 7 600 000 лв. Останалата част от средствата се осигуряват по проект „Изграждане и развитие на център за върхови постижения „Наследство БГ“, финансиран по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“.
Във връзка с така взетото решение и предприетите от СО до момента действия /изброени в доклада/: Безвъзмездното прехвърляне на сградата в собственост на СО за нуждите на РИМ София, участието на РИМ София като партньор и на СО като асоцииран партньор, обявените и в последствие прекратени вече три процедури по ЗОП за проектиране и строителство на сградата, и направената връзка с Приетата програма през 2017 г. на СО за използване на геотермалните ресурси от находищата на минерални води на територията на СО, става ясно, че в сградата се предвижда да се съчетават две логически несвързани и практически трудно съвместими една с друга дейности. Съгласно доклада е определено обособяването на две зони – зона „Рекреация“ – Рекреативен център -53% от площта на сградата и зона „Наука“ – Център за върхови постижения – 47%.
Тъй като неведнъж лично сте заявявала, че сградата на банята ще се ползва именно като баня за обществено ползване – съвременен „рекреативен център с активно използване на минералната вода“, /каквато е и основната функция и предназначение на сградата/, считаме, че ще бъде в обществен интерес, на този етап, да ни осведомите ясно и недвусмислено и да представите Вашия план за възстановяването и начина на ползване на сградата на минерална баня „Овча Купел“.
Молим за отговор на следните въпроси, които продължават да са неясни.
Относно сградата:
- Проведена ли е процедура за промяна предназначението на сградата на банята в „Овча Купел“ и каква?
- Имат ли двата етажа на сградата на баня „Овча купел“ различно предназначение и какво е то?
- Всички действия до момента и подготвяният проект се отнасят единствено до ремонт на сградата, като тя напълно се изключва от терена, съседните сгради и тяхната обвързаност. Защо в Заданието на РИМ-София сградата е откъсната от средата си? Това противоречи на всички методи на опазване, интегриране и съживяване на сграда – архитектурна ценност. Изграждането на един цялостен „рекреативен център“, ползващ минералната вода, архитектурното наследство и парковата среда, има нужда от проучване, анализ и етапно проектиране, като се има предвид, че сградите и техните функции са тематично и исторически свързани. Планира ли се това и в какви етапи, водени ли са преговори с другите отговорни институции и в каква насока?
- Защо предложението за гласуване на бюджет от 4 600 000 лв за цялостно инвестиционно намерение, предшества наличието на одобрен проект и издадено разрешение за строеж, съгласно Закона за устройство на територията?
- Има ли становище на Главния архитект за това инвестиционно намерение на Столична община и ако да-молим да ни го предоставите.
- Как ще бъде решен проблемът с паркирането пред сградата, предвид функциите й едновременно на рекреационен и на научен център (според приетия Доклад на зам. кмета Боршош) ?
Относно процедурите по ЗОП:
- Какви процедури по ЗОП планирате да бъдат обявени за реализацията на този проект, с какъв предмет и в какви срокове?
- Ще преминете ли през процедура по възлагане, изготвяне и приемане на технически инвестиционен проект с всичките етапи, необходими за обект – недвижима културна ценност, отделно от СМР?
Поради спецификата и значимостта на сградата и засиления граждански интерес, отбелязваме, че едновременното възлагане на проектиране и строителство чрез инженеринг, няма да защити в достатъчна степен обществените интерес. Методът инженеринг лишава гражданите от механизъм за включване и контрол върху процеса чрез провеждане на процедура по обществено обсъждане; не осигурява в достатъчна степен конкурентост и преценка на качеството при изготвянето и приемането на инвестиционния проект; поради различните по вид СМР, които ще се изпълняват, затруднява доброто планиране и предварително ясно определяне на конкретните видове строителни дейности, тяхното количество и цена.
- Заданията на предстоящите обществени поръчки отново ли ще бъдат основани на идейния проект, изготвен от „ЕКСА АД“?
- Как е решен на този етап въпросът с авторското право върху този проект и как ще запазите принципа на свободна и лоялна конкуренция при възлагането по ЗОП? Обществената поръчка ще ползва ли Декларацията – ултиматум на арх. К. Пеев, че следващ етап на проектиране е възможен, само при споразумение с него, видно от приложената декларация при последната обществена поръчка?
Относно геотермалното находище:
- На базата на какъв документ е определен дебитът на сондаж 1 хг-с? Моля да ни го предоставите.
- Има ли находището необходимия дебит от 16 л. в секунда?
Относно проект „Изграждане и развитие на център за върхови постижения „Наследство БГ“
- Предоставените с Решение на СОС финансови средства в размер на над 4 млн. лв. като съфинансиране са „с цел изпълнение на инвестиционния проект.“ Как ще бъде изпълнено това проектиране и строителство от СО – отделно и независимо от проекта, финансиран по НОИР, или ще бъдат част от този проект – допълнителен собствен принос на партньор по проекта?
- Кой ще е отговорен за разходването на тези средства – РИМ София, като партньор или СО като асоцииран партньор?
- Подлежат ли тези дейности на контрол от УО на НОИР и одитните органи и важат ли за тях правилата на европейската програма?
- Как точно ще се съчетава установената функция с извършване на научната дейност в част от сградата? Как планирате да бъдат разделени дейностите в сградата, различните „зони“, за да не се стигне до нарушаване на изискването на програмата “стопанските дейности от научната инфраструктура да потребяват точно същите ресурси (като материали, оборудване, труд и постоянен капитал) като нестопанските дейности и капацитетът, отпускан всяка година за тези дейности, да не надвишава 20 % от съответния общ годишен капацитет на субекта?
- Как ще бъде осигурен достъпът на софиянци за ползване на минералната вода?
- Коя структура на СО планирате да осъществява дейността на сградата като „рекреативен център“? Чрез каква процедура ще бъде определена и за какъв период?
- Как дейността като термален център за обществено ползване ще бъде съчетана с правилата за достъп и годишен план за научноизследователската инфраструктура?
- Как ще се предпази от евентуални повреди от другата дейност всяка от двете инвестиции. /Влагата от банята няма ли опасност да увреди лабораториите, а лабораториите – да замърсят банята?/.
- Съгласно писмо от УО на НОИР до нас, при кандидатстване за финансиране по оперативна програма НОИР, партньорът РИМ София е изготвил и представил финансов анализ за научната инфраструктура за 15 годишен референтен период. Молим да ни предоставите копие от този анализ.
- Направен ли е /предвиждате ли да направите/ финансов анализ за ползване и на останалата част от сградата – зона „Рекреация“ за 53% от сградата и как ще осигурите съответствието между двата финансови плана?
Относно програмата на СО за използване на геотермалните ресурси от находищата на минерални води на територията на СО:
- Има ли изготвен анализ за финансовите постъпления от договорите за концесия на минералните бани на територията на СО? Молим, да ни го предоставите.
- На какъв етап е възстановяването на банята в „Горна Баня“ и какво се предвижда за нея към настоящия момент? Молим да ни предоставите цялата налична информация относно плана за възстановяването й.
- За сградата на Централна минерална баня мотивът за липса на финанси беше използван през годините, докато за сградата на баня „Овча Купел“ в кратки срокове – 7 календарни дни, беше внесен и гласуван докладът, с който се одобриха разходи от общинския бюджет в размер на над 4 млн. лв. Какъв е мотивът за предимството на сградата на баня Овча Купел пред тази на Централна минерална баня?
С уважение,
Марта Георгиева,
Иво Божков,
Тома Белев