Предложихме промените в правилника на СОС да бъдат разгледани в самостоятелно заседание
30 юни 2020, вторник Facebook Twitter Viber
ДО
Г-Н ЕЛЕН ГЕРДЖИКОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
СТОЛИЧНИЯ ОБЩИНСКИ СЪВЕТ
Копие:
Г-ЖА МАЛИНА ЕДРЕВА-ОДОЕН
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ПОЛИТИЧЕСКАТА ГРУПА НА
„ГЕРБ/СДС“ В СОС
Г-Н КАЛОЯН ПАРГОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ПОЛИТИЧЕСКАТА ГРУПА НА
„БСП ЗА БЪЛГАРИЯ“ В СОС
Г-Н КАРЛОС КОНТРЕРА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ПОЛИТИЧЕСКАТА ГРУПА НА
„ПАТРИОТИ ЗА СОФИЯ“
П Р Е Д Л О Ж Е Н И Е
от
Методи Лалов
общински съветник и председател на групата на
общинските съветници от Демократична България
в Столичния общински съвет
Относно: разглеждане на Доклад рег. № СОА20-ВК66-2075/05.03.2020 г. относно приемане на Правилник за изменение и допълнение на Правилника за организацията и дейността на Столичния общински съвет самостоятелно (без други точки в дневния ред) на редовно или извънредно заседание на СОС.
УВАЖАЕМИ Г-Н ГЕРДЖИКОВ,
Правилникът за организацията и дейността на Столичния общински съвет (ПОДСОС), издаден на основание чл. 21, ал. 3 от Закона за местното самоуправление и местната администрация, е подзаконовият нормативен акт, който урежда организацията и дейността на общинския съвет, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация. От неговото качество зависи дали общинският съвет ще бъде ефективен инструмент на гражданите за законосъобразно управление на техния град, или ще бъде инструмент за злоупотреби в ръцете на самозабравило се мнозинство.
Действащият ПОДСОС, който е приет преди 15 години и е мнокократно изменян обаче не създава гаранция за демократична работа на органа, така че общинските съветници и гражданите да не разчитат на добрата воля на мнозинството. Работата на съвета не е отворена към гражданите по начин, който да е удобен за тях и да е адекватен на съвремието ни, а общинският съвет в крайна сметка е превърнат в орган, който одобрява формално решенията на кмета, независимо дали те са или не са в интерес на хората.
Затова ние от Демократична България още в предизборната си кампания заявихме, че ще работим за това в ПОДСОС да бъдат създадени онези минимални стандарти, които да гарантират пълна информираност на общинските съветници и гражданите, прозрачност, отчетност и достъпност при работата на съвета. Благодарение на нашата активност и формираните в резултат на това публични очаквания, с Решение № 6/19.11.2019 г. на СОС беше създадена работна група, която да подготви проект за изменение и допълнение на ПОДСОС. Наши общински съветници взеха дейно участие в работата на работната група и благодарение на тях качеството на проекта за подзаконов нормативен акт беше значително подобрено.
За съжаление обаче се сбъдна и предупреждението ни от месец ноември 2019 г., че подходът на мнозинството към изменението на ПОДСОС е формален и няма за цел същностна промяна на правилата. Част от предложенията ни бяха отхвърлени, а други не намериха най-добрия законодателен израз, поради което от Демократична България не станахме съвносители на доклада относно приемане на Правилник за изменение и допълнение на ПОДСОС. Формалният подход достигна своя най-видим образ при работата на комисиите на СОС, в които председателите от управляващото мнозинство – ГЕРБ/СДС, ВМРО и Атака, чрез процедурни злоупотреби не позволяват да бъде проведен необходимият дебат, чрез който да се осигури подобряване на качеството на ПОДСОС.
С оглед на това и предвид обема и сложността на направените предложения за изменение и допълнение на ПОДСОС, от Демократична България предлагаме Доклад рег. № СОА20-ВК66-2075/05.03.2020 г. да бъде разгледан самостоятелно (без други точки в дневния ред) на редовно или извънредно заседание на СОС. Само по този начин ще може да бъде проведен публичен, спокоен, задълбочен и аргументиран дебат. Обратното – разглеждането на доклада наред с други точки, няма да позволи да бъде отделено необходимото и полагащо се внимание на проекта за изменение и допълнение на ПОДСОС, а това ще попречи най-сетне в правилника да бъдат създадени правила, които да не пречат на общинските съветници да изпълняват работата си в интерес на гражданите.
С уважение,
Методи Лалов
Председател на групата на
общинските съветници от ДБ в СОС
Накратко:
Поискахме докладът с предложенията за промени в правилника, по който работи Столичният общински съвет, да бъде разгледан самостоятелно, в отделно заседание без други точки в дневния ред.
Защо е важно:
От качеството на Правилника за организацията и дейността на Столичния общински съвет зависи дали общинският съвет ще бъде ефективен инструмент на гражданите за законосъобразно управление на техния град, или ще бъде инструмент за злоупотреби в ръцете на самозабравило се мнозинство.
Вид:
Входящ номер:
СОА20-ВК66-2075-[9] 30-06-2020