Решение №36 на СОС от извънредното заседание от 28.01.2020г. за водоснабдяването на София и Перник.
13 февруари 2020, четвъртък Facebook Twitter Viber

ДО
Г-ЖА ЙОРДАНКА ФАНДЪКОВА
КМЕТ НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА
ЧРЕЗ
Г-Н ЕЛЕН ГЕРДЖИКОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАСТОЛИЧНИЯ ОБЩИНСКИ СЪВЕТ
П И Т А Н Е
от
инж. Грети Стефанова,Методи Лалов и Борислав Игнатов
общински съветници от „Демократична България“
в Столичния общински съвет
Относно: Решение №36 на СОС от извънредното заседание от 28.01.2020г. за водоснабдяването на София и Перник
Уважаема г-жо Кмет,
Във връзка с Решение №36 на СОС от извънредното заседание от 28.01.2020г., с Протокол №7, т.1 от дневния ред, по доклад №СОА20-ДИ04-212/4/24.01.2020г., т.7 гласи:
Възлага на кмета на Столична община да подпише споразумение с министрите на икономиката и на регионалното развитие и благоустройството за финансиране на три обекта, един от които е: Рехабилитация на язовир “Огняново” с възможност за пречистване на питейни води до 1500л/сек. чрез изграждане на пречиствателна станция за питейни води и нов магистрален водопровод до Пречиствателна станция за питейни води “Панчарево” и свързване на обекта към водоснабдителната система на Столична община (Чепински ринг).
Имайки предвид, че яз. “Огняново” е построен за нуждите на Кремиковци и за напоителни нужди и няма акт 16, качествата на водата го правят негоден за питейно водоснабдяване. 1988г. Григор Стоичков – зам. министър председател на България и Стамен Стаменов – нац. съвет по водите, съответно, от Горна Малина и от с. Огняново, решават да построят пречиствателна станция за родния край. Хидростой прави първа копка, която се отбелязва подобаващо с банкет в ловна хижа. И идват резултатите, че водата от река Лесновска е радиоактивна и с тежки метали, неподходяща за пиене и всичко свършва до тук, само с първата копка. Инж. Георги Найденов, тогавашен генерален директор на Хидростой е жив свидетел и днес на тези събития.
Във връзка с гореизложеното, моля за отговори на следните въпроси:
- Подписано ли е споразумение за финансиране рехабилитацията на язовир “Огняново” с възможност за пречистване на питейни води до 1500л/сек. чрез изграждане на пречиствателна станция за питейни води и нов магистрален водопровод до Пречиствателна станция за питейни води “Панчарево” и свързване на обекта към водоснабдителната система на Столична община (Чепински ринг)?
- Възложено ли е проучване за качествата на водата в язовир “Огняново”? Има ли радиоактивност и тежки метали?
- Възможно ли е язовир “Огняново”, от язовир, построен за технологичните нужди на Кремиковци, да се превърне в язовир, захранващ водоснабдителната система на Столична община?
- Извадени ли са от язовир “Огняново” пропаднала пасарелка и потънал строителен кран?
- Как се контролира водата в язовира при положение, че кулата е труднодостъпна, поради разрушената пасарелка, която води до нея?
- Как се контролират съоръженията, като в момента язовир “Огняново” е категоризиран като неизправен, и не е ясно състоянието на стената му. От 18 години не ѝ е правен пълен технически анализ. Преливникът на язовира също се нуждае от реконструкция. Това са данни на ГД “Надзор на язовирните стени и съоръженията” в ДАМТН, от 2018г., когато го определят за опасен. За опасен язовир в близост до София алармират от Държавния Технически надзор.
- Има ли издаден акт 16 за язовир “Огняново”?
Моля да включите отговора на питането в дневния ред на следващото заседание на Столичния общински съвет.
С уважение,
инж. Грети Стефанова
Методи Лалов
Борислав Игнатов