Борис Милчев в “Денят започва” по БНТ1
04 юли 2022, понеделник Facebook Twitter Viber
Може би трябва да кажем и една новина от тези дни, понеже става дума за Общия устройствен план. Действително в предизборната кампания на почти всички политически сили за местните избори, основен момент в кампанията и на г-жа Фандъкова и настоящото ръководство на Столична община беше изменението на Общия устройствен план – до края на миналата година непрекъснато се говореше, че ще започне обсъждане и задание и т.н.
Буквално преди няколко дни пред Столичния общински съвет г-жа Фандъкова каза, че в този мандат няма да се изменя Общия устройствен план и няма да се разглежда задание, т.е. няма изобщо да се обсъждат насоките за изменение на този план. Като част от целите на изменението беше прокламирано и ограничаване на презастрояването. Тоест този политически мандат се оказа, че няма да се обсъжда този проблем. Явно ще бъде отложено за следващия.
На моя въпрос пред Общинския съвет на какво се дължи този отказ от изменението и едно от обещанията в предизборната кампания, г-жа Фандъкова за съжаление не каза нищо и ме препрати към главния архитект на Столична община. Аз нямам намерение да се обръщам към него. Предполагам, че липсва и смелост, и ресурс за това изменение.
Проблемът не е в предвижданията на Общия устройствен план и реализацията на сградите, а в системата за прилагане на този план. През есента на 2007 г. законът предвиждаше от Министерски съвет да бъде приета програма за прилагане на ОУП. Това не се прие. Там трябваше стъпка по стъпка да се следи развитието на социалната инфраструктура, на зелената система и да бъдат осигурени средства. Не се прие такава програма и до момента всъщност Общината следва хаотично инвестиционните инициативи на хората, които са на пазара.
През 2001 г. с влизането си в Закона за устройство на територията, се прие цял пакет от подробни устройствени планове за големи местности. Например в „Лозенец“ имаме терен от 12 дка, определен за детски градини и училища, в момента едва са останали 4 дка, които Столичният общински съвет полага огромни усилия да запази и да реализира като детска градина.
Подобен случай имаше скоро в „Надежда“. Почти във всяка сесия на Съвета има по 2-3 точки за спасяване на остатъци от социална инфраструктура, предвидена отпреди 20 години.
Имаме един пропуск във времето, който сега се опитваме да наваксаме с компромиси в качеството на детските заведения, които се правят – специално за социалната инфраструктура. Озеленяването е друга тема.
В последните 10-15 години загубихме много възможности за реализация на социална инфраструктура, много срокове се пропуснаха и се страхувам, че ще има проблеми. Вероятно ще се наложи в тези растящи квартали родителите да си водят децата в някои райони на столицата, където не се развиват толкова бурно. Така че липсата на програма за прилагане на ОУП за мен е основният проблем, а не самите негови предвиждания.