Грети Стефанова в “Денят On Air”
05 септември 2022, понеделник Facebook Twitter Viber
Това, което виждаме в момента е цената на корупцията в държавата, която за съжаление плащаме всички ние. Тя не е само във водния сектор, но сега се показа там. Този дъжд, който е валял, наистина е бил силен, но не за първи път вали дъжд в страната и не за първи път виждаме подобни щети от лошо управление или липса на такова във водния сектор.
Европейският съюз има директива за наводненията за всички страни-членки. България също е задължена да изготви план за управление на риска от наводнения. Този план за управление на риска от наводнения е с времетраене 6 месеца, след което трябва да се актуализира. У нас този план е крещящо опасно неактуализиран, застрашаващ и виждаме какво се получава.
Срокът за актуализирането е бил по време на редовното правителство на Бойко Борисов, а кабинетът след него успя да удължи срока, за да може да се задвижат и то с ускорени темпове тези действия по управление на риска, но по време на служебното правителство нямаме информация какво се прави. Те масово съкращават хора по басейновите дирекции, които са наясно с проблемите и бихме очаквали от тях по-адекватна намеса, но по неясни причини те ги сменят с нови хора.
Във водния сектор има заделени 1 млрд. лв. за язовири, които стоят неизползваеми. Сигурно от много места може да се вземат средства, включително и от ЕС се дават, но срещу работа. Ето например при тези планове за управление на риска при наводнения, които трябва да се актуализират, а нашите не са актуализирани. И освен че може би няма да получим средства, се предвижда преди края на годината да имаме санкции за неизпълнение на този план. Така че действително се иска управление от компетентни хора, които не се грижат само за корупционни схеми.
Има фондове, които трябва да са на място, да застанат до хората и да им помогнат. Направи ми впечатление, че голяма част от бедстващите казват, че още не са се изправили след градушката миналата година, която са преживяли и за която също не са получили обезщетения.
По никакъв начин не трябва да настройваме едни хора, които са преживели нещастие с други, които преживяват нещастие. За мен най-страшното е ако бягаш от война през 21 век. И тези хора ако сме ги настанили на морето в хотели, то е било временно, а пък и повечето от тях вече си тръгнаха. Ако хората в Карловско ги настаним в хотели на морето за известно време, това ще им реши ли проблема? Тези хора, които са свързани със земята, с къщата си, които са си вкъщи? Ние искаме да сравним управлението на ГЕРБ на държавата за 12 години с войната на Путин ли?
Държавата трябва да си е на мястото и да личи, че сме европейска държава и че се грижи за гражданите си така, както във всяка друга европейска страна. Задължително е да се търси отговорност.