Грети Стефанова във “Въпросите” по ТВ1 за корупционните практики в Столична община
13 май 2023, събота Facebook Twitter Viber
„Софекострой“ е новото име на „Чистота Искър“ – фирма за поддържане на чистотата в райони на София. След смяната на името дейностите вече включват строителство, ремонт, поддържане на речни корита, зелени системи. Дружеството има загуби и дългове за външни услуги. Ако се погледнат документите се забелязва, че те разпределят бюджета, с който разполагат на фирми-изпълнители по ин-хаус процедури.
Моето питане към столичния кмет за договорите на това дружество е от миналата година. Отговорът не е пълен, не се споменават и имената на фирмите, както и кой ги контролира, за какво отиват тези средства поради това, че говорим за ин-хаус. Имам още 2-3 питания за „Софекострой“, но все още нямам отговор на тях.
Концесията за ВиК мрежата в София изтича през 2025 г. По този повод СО е сключила договор с Европейската инвестиционна банка, която да разгледа цялостно взаимоотношенията между Общината и конценсионера „Веолия“, след което да излязат с доклад. Документът е готов и е в рамките на 300 страници. Той обаче не ни е предоставен. Предполагам, че не е положителен, защото тогава щяхме да сме го получили. Имам отделно питане до Фандъкова защо това не се случва.
ГЕРБ-СДС изготвиха доклада за продължаване на концесията на „Софийска вода“ по тяхно усмотрение, което е много спорно. Ние гласувахме въздържали се, но по принцип думата концесия не е мръсна дума, защото ако се изпълнява в услуга на гражданите, това е метод, който работи.
Дългът на „Топлофикация-София“ е голям проблем. Причините за това са комплексни. Основната е лошо управление, липса на модернизация, липса на когенерация. Отделно е регулацията на цената, Ковид и т.н. Имаме нужда от поглед на отговорни хора, които имат отношение към София. Следващото управление на града със сигурност ще търси подходящи и модерни решения.
През миналото лято имаше среща със служебния енергиен министър, инициирана от кмета на София за евентуална помощ към „Топлофикация-София“. Желанието му беше собствеността на дружеството да се прехвърли възможно най-скоро на държавата. По това време Христов контактуваше активно с „Газпром“. Радвам се, че успяхме да задържим собствеността на „Топлофикация“ към СО, защото в противен случай „Газпром“ можеше да купи не само София, но и цяла България.