Новият зам.-кмет на София Мирослав Боршош, в чийто ресор са детските градини, днес направи откритие, за което от “Демократична България” говорим от години – само със строителство на сгради няма да се реши проблемът с липсата на места в детските градини. След това г-н Боршош откри и проблемите с ваучерната система – също наше предложение, но реализирано с редица компромиси, за които предупреждаваме отдавна. Междувременно администрацията на Йорданка Фандъкова възприе предложението ни да се променят правилата за отстоянията при строителство на детски градини, за да се улесни и изграждането на пристройки към съществуващите сгради.
Чудесно е, че ГЕРБ четат програмата на “Демократична България” в частта ѝ за детските градини в София. Напомняме само част от предложенията ни по отношение на компенсациите за неприетите деца.
Още по време на предизборната си кампания през 2019 г. предложихме за децата с постоянен адрес на територията на общината, които са заявили, но не са получили достъп до ранна детска грижа в общинска институция да се предоставят ваучери. Предложихме тази мярка да влезе и в Бюджет 2020 за София. През юни 2020 г. ваучерната система бе възприета, но на държавно ниво и с куп недостатъци. От ваучери например са изключени децата във възраст за посещение на ясла – до 3 години. Затова настояхме в бюджета на Столичната община за 2021 г. да бъдат включени месечни компенсации и за най-малките. По наши изчисления за 2 000 неприети в яслите деца за година са необходими общо 7 200 000 лв., при стойността на ваучера от 300 лв. за месец.
И, за да улесним още повече общината, припомняме още няколко предложения за решаване на проблемите. Те са част от 2-годишен план, който предложихме още през 2020 г., с който общината да осигури достъп на всяко дете до ясла или детска градина. За целта предложихме спешно да започне строителство на 25 нови детски градини, които могат да осигурят места за 5 000 деца. По наши изчисления това може да бъде реализирано за 2 години и ще струва 155 млн. лева.
Предложихме и планиране на строителството на нови детски градини с приоритет в районите, където има най-голяма нужда, а не където просто се е намерило място.
Общината спешно следва да задвижи и процедурите по отчуждаване или изкупуване на терени, за строителството на детски градини, както и да поиска обратно сградите на някогашни детски градини, сега използвани от различни администрации. Такива примери има в столичните ж.к. “Младост”, “Люлин” и др.
Друго наше предложение е групи да се разкриват в партерни помещения в новите сгради в кварталите – предложение на “Демократична България”, на което в предизборната кампания през 2019 г. Фандъкова и екипът ѝ се надсмиваха, но през 2020 г. ненадейно възприеха като свое и много удачно. До момента обаче не е известно да са осигурени такива помещения.