Витоша и другите планини около града – зеленото богатство на София
Витоша, наред с Люлин, Плана, Лозенска и Стара планина, дава възможност софиянци да разполагат с бърз достъп до истинска дива природа. Това богатство трябва да бъде опазвано чрез методите на устройственото планиране. Ще подкрепим инвестициите в зелена инфраструктура и свързаността между отделните природни територии и при актуализацията на ОУП ще настояваме за отпадане на предвиждането на застроявания, които да прекъсват връзките между тях.
Рязко ще възстановим и подобрим достъпността до планината чрез мерки, като:
- Подновяване на въжения транспорт на Витоша и всички други подстъпи към планината, след като изработим подробен устройствен план за транспортната и техническа инфраструктура – пътища, паркинги, лифтове, водоснабдяване, канализация и електроснабдяване. Трасетата на въжените линии ще се ограничат до съществуващите горски просеки, за да се избегнат нови сечи на гора. Допустими са нови стъпки на лифтовете и влековете с цел оптимизиране спрямо капацитета на прилежащите им съществуващи писти. По действащия законов ред ще задължим собствениците (държавата или частни лица) да премахнат опасните лифтове и да ги заменят с нови.
- Подобряване в най-кратки срокове на транспортната обезпеченост на всички автобусни линии до планината, като направим автобусите до Алеко и Златните мостове част от редовните линии на софийския градски транспорт.
- Ограничаване на достъпа на лични МПС до капацитета на паркингите в парка .
Ще преодолеем проблемите, произтичащи от факта, че голяма част от сградите са частна собственост и от ангажимента на държавата към туристическата инфраструктура, като осигурим:
- Увеличаване на целевите средства от общината, отделяни за отдиха на столичани в природен парк Витоша
- Поделяне на отговорностите по поддържане на алейната мрежа и местата за отдих с МЗХГ и МОСВ;
- Отваряне за широко обществено ползване на сградния фонд, собственост на общината и общинските дружества, концентриран в районите на Дендрариума, Злтаните мостове и периферията на парка.
С цел приобщаване на максимално широк кръг деца от малки към планината, ще:
- Осигурим наемането към общинските структури на инструктори по активности в планината, които да провеждат начално обучение за децата от общинските образователни институции.
- Дадем възможност на общинските детски заведения да използват туристическите автобуси на градския транспорт при организиране на зелени или бели ваканции.
Ще защитим природния и възстановителен ресурс на планината и няма да допуснем нови устройствени зони и възможности за застрояване.
Ще прекратим промишления дърводобив в местата за рекреационен туризъм, а общинските гори ще бъдат управлявани само и единствено с цел опазване на рекреационните функции и биоразнообразието. Ще променим управлението на общинските гори с цел сертифицирането им като устойчиво управлявани по системата FSC.
Ще учредим всички възможни санитарно охранителни зони за питейни води в планината, с цел гарантиране на чисти питейни води за туристите и обектите в планината и населените места в периферията ѝ, както и като резерв за неблагоприятни бъдещи ситуации, свързани с евентуална климатична катастрофа и криза във водоснабдяването на града.
Ще пуснем в експлоатация ПСОВ Брезовица, пречистваща водите от център Алеко, десетилетие след като е построена.
Ще подобрим достъпа, ще създадем нови туристически маршрути, ще възстановим съществуващите и ще създадем нови места за отдих в Люлин, Плана, Лозенска планина, Стара планина и поречието на река Искър (лесопарка и Панчаревско езеро).
Ще увеличим дела на защитените територии, като на първо място ще увеличим площта на защитена местност „Теснолистен божур“ на границата с община Божурище и ще създадем нова защитена територия в Лозенска планина. Ще поискаме от Министерски съвет да предостави за управление на Столична община емблематични и много посещавани защитени територии, като „Кътински пирамиди“ и „Урвич“.
Съдържание
- Обратно към целия текст
- Чист въздух
- Модерно управление на отпадъците
- Витоша и другите планини около града – зеленото богатство на София
- Ефективно използване на водните ресурси
- Зелени системи, градски паркове и градини
- Устойчиво градско развитие, осигуряващо достъпна, здравословна и хармонична жизнена среда
- Трайно, ефективно и хуманно разрешаване на проблема с бездомните кучета