Уважаеми колеги, Уважаеми съграждани
Дните от последната седмица задължават групата на Демократична България в СОС да повдигне въпроса за това как столичната администрация и ние като 61 общински съветници изпълняваме нашите задължения към жителите на София и към самия град.
Вчера Природен парк “Витоша” имаше 87-ми рожден ден. През 1934 година след тридесет години неуспешни опити държавата обявява като Национален парк 64 000 декара гори и пасища в планината Витоша. Върху тези имоти има различни вещни права като право на паша и право на ползване на водната сила на реките. След като е взето решението, тези права започват да се отчуждават и за това са платени 3 милиона златни български лева. “Витоша” е първият парк на Балканския полуостров. Той има и първия план за управление в Европа със забрана за всякакво строителство, освен на хижи. Това е паркът с първата паркова дирекция на континента започнала да функционира още на 1 януари 1935 година. Днес Природен парк “Витоша” е най-посещаваната природна територия в България. Нещо повече – не просто, че няма няма друга европейска столица, но няма друг голям европейски град, който да се похвали с толкова голяма природна територия на своята граница , в която бродят мечки и вълци.
Но ние като общински съветници и общинската администрация на г-жа Фандъкова имаме задължения към природния парк и към неговите посетители, които не сме изпълнили. Преди две години ги представихме пред Вас, днес ще припомним най-важните от тях – все още пътищата към Алеко и Златните мостове се водят горски пътища и сме единствената община в България, която осигурява градски транспорт по горски пътища, а не по общински. Все още тези пътища, а и цялата водоснабдителна, канализационна и електроснабдителна инфраструктура нямат своя подробен устройствен план и ремонтите се извършват на парче и само под формата на поддържане. Все още не работят туристическите лифтове от Княжево и Драгалевци. Все още няма достатъчно тоалетни в парка, а алеите са в плачевно състояние. Все още нашите общински гори в природния парк са без определени гори във фаза на старост и не могат да се управляват законосъобразно спрямо техните функции в мрежата Натура 2000. Кметът на София, общинската администрация и общинският съвет сме големи длъжници към парка, а и към цялата зелена система на града и действията ни в тази насока не отговарят на задълженията и възможностите ни като най-голяма община в България.
Като общински съветници от Демократична България желаем да напомним, че наш доклад за Природен парк “Витоша” от месец февруари 2020 г., който коментира основните и проблеми и с направени предложения за решаването им, чака вече повече от година мнението на ресорен заместник кмет, за да се разгледа в Общинския съвет. За това време се смениха двама ресорни заместник-кметове.
Уважаеми колеги, Уважаема г-жо Фандъкова,
Вие като кмет и ние като общински съветници имаме задължения и отговорности. И заедно трябва да ги изпълняваме по най-добрият начин. Столичната администрация трябва да оказва обществени услуги към софиянци и тези услуги трябва да се изчерпателно посочени, ясно описани и качествено изпълнявани и контролирани. Кметът и Общинският съвет на всяка община трябва да работят така, че жителите да са убедени, че политическите им избраници правят всичко възможно и най-доброто, за да може гражданите да живеят добре. Ако Вие като кмет и ние като съветници нямаме силата, волята и капацитета да го изпълняваме по този начин е по-добре да подадем оставка и жителите на София да изберат следващите управляващи.